AKCJA SPOŁECZNO- EDUKACYJNA „ŻONKILE”

Wygrać nie mogliśmy, ale chcieliśmy iść po słonecznej stronie.

Są takie piękne słowa: godność, człowieczeństwo. Tego broniliśmy.

                                                               (Marek Edelman)

 

19 kwietnia przypadała 76 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego powstania miejskiego w okupowanej Europie. Tego dnia Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje corocznie akcję społeczno-edukacyjną „Żonkile”. Od początku towarzyszy jej hasło: Łączy nas pamięć, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Głęboko wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu czy sympatii politycznych.

 25 kwietnia akcja „Żonkile” została zorganizowana również w naszej szkole. By podkreślić wyjątkowy charakter tych obchodów, uczniowie własnoręcznie wykonali papierowe żonkile, które później wręczali nauczycielom, uczniom oraz pracownikom szkoły.

Żółty żonkil jest symbolem zbiorowej pamięci. Ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku. Do końca życia w rocznicę powstania przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

W ramach udziału w projekcie uczniowie wraz z nauczycielami obejrzeli dwie prezentacje multimedialne o getcie warszawskim i o ostatnim przywódcy powstania Marku Edelmanie oraz film Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim, składający się z trzech części:pierwsza – przedstawiała sytuację Żydów w przedwojennej stolicy oraz historię getta warszawskiego do momentu wybuchu powstania, przy użyciu niepublikowanych wcześniej archiwalnych zdjęć i filmów z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation i Filmoteki Narodowej. Jego reżyserką jest Kama Veymont, animację stworzył Łukasz Rusinek. Sercem filmu jest pokazanie przebiegu powstania w getcie warszawskim, z uwzględnieniem motywów i racji postępowania poszczególnych bohaterów. Ostatnia część to materiał pokazujący upamiętnienie polskich Żydów w przestrzeni współczesnego miasta, na wystawie w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz obecny wygląd miejsc związanych z gettem warszawskim.

Spotkanie zorganizowała pani Edyta Tarajko, konferansjerami byli Patrycja Bednarska i Michał Koszelny z kl. VIII.