POŁOŻENIE SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SIELCU
Szkoła usytuowana jest w pięknym parku dworskim, którego główną część stanowi aleja okazałych wiekowych jesionów. W skład drzewostanu parkowego wchodzi około 250 drzew z 11 gatunków. Można spotkać tu lipę drobnolistną, jesion wyniosły, kasztanowca białego, klon pospolity, grab zwyczajny. Najbardziej okazałe spośród nich to dwa jesiony wyniosłe o obwodach pni 420 cm i 360 cm oraz klon pospolity (350 cm). Uczniowie szkoły nadali im imiona: Wacław, Fryderyk i Wiktor.
U wjazdu do szkoły ustawiona jest barokowa figura NMP Assunty. Do dzisiaj zachowały się również ruiny baszty (od strony północno – zachodniej) oraz muru obronnego z lat 1590 – 1602.
HISTORIA SZKOŁY PODSTAWOWEJ W SIELCU
Historia Szkoły Podstawowej w Sielcu sięga roku 1827, kiedy to istniała szkoła początkowa. W okresie międzywojennym mieściła się w trzyizbowym budynku, który obecnie jest zamieszkany oraz na plebanii popa w tzw. „popówce” (dwie izby).
Kronika szkolna zawiera historię placówki od 1918 r. Liczyła wtedy 56 uczniów, w roku szkolnym 1925/26 - 116, w 1929/30 – 140, zaś w 1932/33 aż 174 (składała się wówczas z pięciu klas). W 1949 r. szkoła została przeniesiona do dworku Rzewuskich, by rok później znów powrócić do poprzedniego budynku. Od 1959 r. do chwili obecnej szkoła mieści się właśnie w dworku. Wkrótce do szkoły w Sielcu dołączyli także uczniowie ze szkół w Kasiłanie i Kumowie.
Funkcję dyrektora szkoły pełnili:
OBRAZ NASZEJ SZKOŁY
Szkoła Podstawowa w Sielcu jest szkołą publiczną, od 1 września 2013 r. prowadzoną przez Leśniowskie Stowarzyszenie Oświatowo – Samorządowe. Do jej obwodu należą miejscowości: Sielec, Kasiłan, Dębina, Kumów Plebański i Kumów Majoracki. Zdecydowana większość dzieci korzysta z dowozu do szkoły autokarem.
Jej zabytkowy budynek mieści się w przepięknym otoczeniu podworskiego parku. Niezależnie od pory roku spotykamy tu odwiedzających okolicę wycieczkowiczów, utrwalających na fotografiach ten wyjątkowy krajobraz.
W obrębie szkoły znajdują się dwa wielofunkcyjne boiska oraz plac zabaw dla najmłodszych. Korzystamy z nich, gdy tylko pogoda na to pozwoli. Wszyscy uwielbiamy sport i chętnie bierzemy udział w cotygodniowych wyjazdach na basen lub lodowisko. Reprezentujemy naszą gminę w cyklicznej imprezie „Czwartki lekkoatletyczne”.
Kiedy przekroczymy jej próg, przekonamy się, że panuje w niej prawdziwie rodzinna atmosfera. Dyrekcja, kadra pedagogiczna, uczniowie oraz pracownicy obsługi dbają, aby wszyscy czuli się tu bezpiecznie i odnosili się do siebie przyjaźnie i z szacunkiem. Bezpieczeństwo jest dla nas priorytetem, stąd prelekcje i spotkania z funkcjonariuszami Policji i Straży Granicznej.
W placówce zatrudnionych jest 12 nauczycieli, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje, by jak najlepiej wypełniać swoją misję oraz indywidualizować proces kształcenia w odniesieniu do każdego ucznia. Większość z nich ma uprawnienia do nauczania dwóch i więcej przedmiotów. Biorą udział w licznych szkoleniach, współpracują z Lubelskim Samorządowym Centrum Doskonalenia Nauczycieli.
Pracownicy obsługi troszczą się o to, aby w szkole panował porządek. Dzięki nim, każdego dnia czeka na nas obiad, podawany w szkolnej stołówce.
Aby wzbogacić naszą edukację mamy do dyspozycji umeblowane oraz wyposażone w różne pomoce dydaktyczne (telewizory, rzutniki, laptopy, tablicę interaktywną) sale lekcyjne oraz małą, zastępczą salę gimnastyczną. Również doposażona sala zabaw jest z radością wykorzystywana przez najmłodszych.
Bogata oferta zajęć pozalekcyjnych (ponad 30) umożliwia nam rozwijanie zainteresowań i uzdolnień (koło taneczne, informatyczne, zajęcia Taekwondo, teatralne oraz szkolnego kabaretu „Ludzie Inteligentni i Ich Skecze”, plastyczne). Obejmuje także zajęcia dydaktyczno – wyrównawcze (z języka polskiego, matematyki, przyrody, historii, języka angielskiego) oraz korekcyjno – kompensacyjne i specjalistyczne. Dzięki temu odnosimy sukcesy w wielu dziedzinach (Gminny konkurs literacki „Pisać każdy może”, Gminny turniej tenisa stołowego, V Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska, V Przegląd Kolęd i Pastorałek w Szkole Podstawowej w Teresinie, Międzygminny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Dubience, Konkurs plastyczny „Świat zawodów na wesoło”, Wojewódzki Konkurs Plastyczny „Mój Nauczyciel i jego praca”, XIII Powiatowy Przegląd Pieśni Legionowej). Sami również jesteśmy współorganizatorami (przy wsparciu Samorządowego Ośrodka Kultury w Leśniowicach) wielu gminnych konkursów: Przegląd Małych Form Teatralnych, Konkurs Świąteczne Ozdoby Choinkowe, Życie i działalność Marszałka Józefa Piłsudskiego, a także zawodów sportowych: Turniej Piłki Siatkowej, Turniej w Badmintona.
Uczestniczymy też w realizacji innowacji pedagogicznych („Zdrowie na piątkę”, „Poeci z naszych stron”, „Pomóż mi samemu to zrobić”, „Klub Małego Matematyka”, „Szkolny Klub Przyjaciół Sowy”), które przyczyniają się do wzrostu jakości pracy placówki oraz w programach profilaktycznych „Szklanka mleka”, „Owoce w szkole”, „Nie pal przy mnie, proszę”, „Znajdź właściwe rozwiązanie”. W trosce o nasze zdrowie współpracujemy z Ośrodkiem Zdrowia w Leśniowicach.
Dla dzieci z wadami wymowy prowadzone są specjalistyczne zajęcia z logopedą. Swoją pomoc w trudnych sytuacjach dla uczniów i ich rodziców świadczą pedagog szkolny oraz pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Chełmie. Wspiera nas również Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej. To właśnie GOPS dofinansowuje nasze dożywianie oraz wypoczynek letni i zimowy. Korzystamy także z pomocy materialnej w postaci stypendiów socjalnych, wyprawki szkolnej. Ci, którzy osiągają najlepsze wyniki w nauce otrzymują stypendia naukowe.
Z przyjemnością angażujemy się w przygotowanie wielu imprez nie tylko szkolnych, ale i gminnych, gdzie prezentujemy nasze talenty. Wspólnie z rodzicami organizujemy Dzień Rodziny, który jest świętem całej lokalnej społeczności. Cieszymy się, że współpraca z Urzędem Gminy w Leśniowicach oraz Leśniowskim Stowarzyszeniem Oświatowo – Samorządowym układa się tak pomyślnie, wiele inicjatyw jest możliwych dzięki ich przychylności.
Nie pozostajemy też obojętni, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Wspólne działania Szkolnego Koła Wolontariatu i Samorządu Uczniowskiego doprowadziły do finału kilka akcji charytatywnych.
W czasie ferii zimowych i letnich licznie uczestniczymy w zajęciach organizowanych przez szkołę. Drugi tydzień wakacji spędziliśmy w Murzasichle na koloniach. Niektórzy po raz pierwszy odwiedzili góry. Podczas zimowiska również aktywnie spędzamy czas wolny.
Nasza Szkoła jest miejscem bezpiecznym i przyjaznym, przygotowującym nas do samodzielnego i odpowiedzialnego życia, zapewniając bezpieczeństwo, ucząc przyjaźni i partnerstwa, wzajemnego szacunku i pomocy, pozytywnego myślenia, twórczego działania, poszukiwania wartości moralnych, rozwijania własnych zdolności, angażowania w naukę oraz dbania o zdrowie swoje i innych.