HISTORIA NIEJEDNO MA OBLICZE

Rankiem 19 września grupa uczniów ze Szkoły Podstawowej w Sielcu wyruszyła na wycieczkę. Pogoda nie zachęcała do spacerów i wyjazdów, ale nasza ciekawość była silniejsza. Wszyscy bardzo chcieliśmy poznać przeszłość z innej strony, bo historia to nie tylko zapamiętywanie dat, ale również pasjonująca przygoda, dzięki której można przenieść się w dawne czy niedawne czasy i nie tylko przeczytać o tym, co się wtedy wydarzyło, ale i wczuć się w role na przykład legionistów rzymskich, barbarzyńców, starożytnych rzemieślników lub gladiatorów. Wszystko zależy od upodobań. Dzięki licznym grupom rekonstrukcyjnym możemy zobaczyć na własne oczy dawne stroje, uzbrojenie, a nawet powąchać pachnideł wytwarzanych według rzymskiej receptury i spróbować smaków z dawnych czasów.

 Celem naszej podróży stała się Wioska Antyczna znajdująca się na Błoniach przy Arenie Lublin tuż nad rzeką Bystrzycą, która powstała w ramach XX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich.

Na miejscu przekonaliśmy się na własnej skórze, jak wyglądało życie wieki temu. Na Błoniach swoje namioty rozstawili nie tylko legioniści rzymscy, wojowie z Kartaginy, Goci, Wandalowie, ale i piękne rzymianki, uwielbiające - podobnie jak wiele dzisiejszych kobiet - kosmetyki. Niektóre z rzymskich pachnideł można używać i dziś.

Uczniowie mieli okazję zwiedzić namioty rzemieślników - garncarzy, tkaczek, farbiarzy, kowala oraz zapoznać się z ich rzemiosłami. Poznaliśmy zwyczaje i stroje dawnych ludów. Obserwowaliśmy wspaniały i dynamiczny pokaz walk gladiatorów, musztrę XXI legionu rzymskiego.

Opiekunami wycieczki były: pani Edyta Tarajko, pani Ewa Stańkowska oraz pani Sylwia Tomaszewska.

Serdecznie dziękujemy Pani Joannie Jabłońskiej - Wójt Gminy Leśniowice za udostępnienie gminnego autobusu.