A właściwie tydzień, gdyż nasze działania promujące język polski rozpoczęliśmy w poniedziałek, a wielki finał i posumowanie odbyły się w piątek 21 lutego.
Ale cóż to za święto?
Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO17 listopada1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według ONZ co najmniej 40% spośród języków używanych na świecie w roku 2016 zagrożonych było wyginięciem. Od 1950 r. zanikło 250 języków.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
W ciągu tego tygodnia w naszej szkole odbyło się wiele akcji, które miały propagować właśnie język polski.
Na korytarzu wykonaliśmy wystawę różnorodnych słowników: poprawnej polszczyzny, języka polskiego, ortograficznych, frazeologicznych, antonimów, synonimów czy literackich. Wchodząc po schodach na kolejne piętra, dało się zauważyć rymowanki ortograficzne, pomagające zapamiętać podstawowe reguły oraz trudności ortograficzne. Klasa VIII korzystała z fiszek.
Ale to nie koniec…
Uczniowie z klas IV – VI zmierzyli się z dyktandami oraz wykonali plakaty promujące Dzień Języka Ojczystego. Uczniów wsparły panie Sylwia Tomaszewska i Monika Krajewska.
Starsi uczniowie (klasy VII i VIII) oraz zaproszeni goście mieli nieco trudniejsze zadanie, gdyż uczestniczyli w TEŚCIE WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM.
Wielki finał odbył się w piątkowy poranek. Podczas apelu część artystyczną zaprezentował zespół Jagódki, który oczarował publiczność utworami ludowymi. Wystąpił także szkolny kabaret „Ludzie Inteligentni i Ich Skecze”. Przeniósł nas do warszawskiego apartamentu, w którym mieszka Piotr. Właśnie przyjechali do niego z wizytą (prosto z Sielca) rodzice Grażyna i Janusz. Mogliśmy się przekonać, na jakim poziomie rozwoju jest ich język. Obie grupy działają pod kierunkiem pani Ewy Stańkowskiej.
Na zakończenie podsumowaliśmy konkursy i wręczyliśmy nagrody. Najlepszą znajomością ortografii mogą poszczycić się: Oliwka Kowalczuk (kl. VI), Justyna Hulkiewicz (kl. V) i Ania Jachimczak (kl. IV).
Jeśli chodzi o wyniki TESTU WIEDZY O JĘZYKU POLSKIM należy przyznać, że poziom był bardzo wyrównany, więc ze względu na to, że nie mogła odbyć się dogrywka, przyznano równorzędne miejsca. Wśród uczniów największą wiedzą mogą poszczycić się Paulina Rozwód oraz Arkadiusz Adamczuk z kl. VIII, zaś wśród dorosłych: pani Beata Kapeluszna, pan Piotr Janiuk, pani Ewelina Koniuk, pani Basia Skierewska, pani Ela Malinowska, pani SylwiaTomaszewska, pani Edyta Tarajko oraz pani Ela Geleta. Kolejność jest zupełnie przypadkowa, gdyż prace były na jednakowym, bardzo wysokim poziomie, różniły się dosłownie jednym punkcikiem.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!!!
21 lutego - data ta ma przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję, ochronę różnorodności językowej jako źródła dziedzictwa kulturowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Koordynatorkami akcji były panie Monika Krajewska, Alicja Sędłak i Ewa Stańkowska.